Sağlık profesyonelleri için »

Üye Girişi

Parolamı Unuttum?

Üye değil misiniz? Hemen Kayıt Olun.

Web TV

Hemanjiyomlar Nasıl Gelişir & Nasıl Geriler?

Bebekler doğduğunda hemanjiyomlar ya hiç belli değildir ya da yerinde belli belirsiz renk değişikliği veya leke vardır. Hemanjiyomlu bebeklerin yeni doğduklarında çekilen resimlerine geriye dönüp bakıldığında üçte ikisinde gözle görülür bir öncül leke, soluk bir saha, renk değişikliği veya bölgesel kılcal damarlarda belirginleşme olduğu ortaya konulmuştur. Hemanjiyomların neredeyse hepsi ilk iki hafta içinde kendini belli eder.

Büyümenin en hızlı olduğu dönem doğum sonrası 6 ile 8. haftalar arasında olup nihai büyüklerinin %80’ine üçüncü ayda ulaşırlar. Bebekler 5 aylık olduğunda hemanjiyomların %80’inde büyüme neredeyse tamamlanmış olur.

Büyümeye devam edenlerde ise altıncı ayda yavaşlama olur. Hemanjiyomların neredeyse tamamında büyüme dokuzuncu ayda tamamlanmış olur; ancak %3 kadarında 9. aydan sonra da büyüme gözlenir. Büyüme genişlemeden daha çok hacimde artış şeklinde gerçekleşir.

Hemanjiyomlarda gerileme büyüme hızına göre daha yavaş seyreder. Yüzeyel hemanjiyomlar daha erken gerilemeye başlarken, derin yerleşimliler büyümeye bir süre daha devam edebilirler. Gerileme döneminde yüzeyel hemanjiyomların rengi parlak kırmızıdan soluk kırmızı, gri-beyazımsı kırmızı veya soluk mor benzeri bir renge dönüşür.

Renk değişikliklikleri tipik olarak hemanjiyomun merkezinden başlayıp çevresine doğru ilerler, bir yandan da zamanla yumuşama, sönme ve üzerinde kırışmalar gözlenir. İlk zamanlarda ağlama veya ıkınma ile olan şişkinleşme de daha seyrek görülür.

Benzer şekilde derin hemanjiyomlarda da yumuşama, küçülme, mavilik ve sıcaklıkta azalma şeklinde gerileme gözlenir.

Gerileme görülen çocukların yaklaşık yarısında sonuç olarak kılcal damarlarda belirginlik, deride incelme ve gevşeklik, kırışıklık, cilt renginde solma gibi değişik derecelerde izler kalabilir.

Klasik bilgi olarak hemanjiyomlarda bir yaş sonrasında gerileme sürecinin başladığı, 10 yaşına kadar her yıl yaklaşık kadar gerileme olacağı ve %30’unun 3, %50’sinin 5, %70’inin 7, %90’ının ise 9 yaşına kadar tamamen gerileyeceği belirtilse de 3.5-4 yaşından sonra çok az değişiklik olur.

Bir çalışmada geriye dönük olarak hemanjiyomlu çocuklar değerlendirildiğinde maksimum gerilemenin ortalama 36 aya kadar gerçekleştiği, çocukların %90’ında 4 yaş dolduğunda olabilecek en fazla gerilemenin olduğu ve bu yaştan sonra kayda değer gerileme olmadığı ortaya konulmuştur.

Bebeklerin bir uzman doktora, genellikle hemanjiyomun büyümesinin büyük oranda tamamlanmak üzere olduğu beşinci ay civarında götürüldüğü bildirilmiştir.

Hemanjiyomların yukarıda bahsedilen büyüme özellikleri düşünüldüğünde sorunlu yerleşimde ya da yapıda hemanjiyomu olan bebeklerin konunun uzmanı bir doktora görünmesi için en uygun yaşın birinci ay olduğu söylenebilir.

Hazırlayan: Prof. Dr. Bilgehan YALÇIN