Sağlık profesyonelleri için »

Üye Girişi

Parolamı Unuttum?

Üye değil misiniz? Hemen Kayıt Olun.

Web TV

Hemanjiyomlar Nerelerde Görülür?

Hemanjiyomlar çocukların %70’inde tek olarak görülürken %30’unda birden fazlası, sadece %3’ünde 6 veya daha fazla sayıda hemanjiyom bulunur. Bir hastada üç veya daha fazla sayıda hemanjiyom görülmesi ‘multipl (çoklu) hemanjiyom’ olarak tanımlanır.

Bebeklerde hemanjiyomların yaklaşık %60’ı baş ve boyun bölgesinde, %25’i gövdede ve kadarı kollar ve bacaklarda görülür. Çok sayıda (çoğunlukla beşten fazla) yüzeyel hemanjiyomu olan bir çocukta iç organlarda da hemanjiyom bulunması olasılığı yüksektir. Yüzeyel hemanjiyom olmadan sadece iç organ hemanjiyomları seyrek olarak görülür. İç organ hemanjiyomları en sık olarak karaciğerde görülür. Doğal seyirleri de yüzeyel hemanjiyomlara benzerdir.

Havayolu veya barsaklarda daha nadirdir. Bir bebekte büyükçe bir hemanjiyom bulunması ultrason yapılıp iç organların kontrolünü gerektirmez.

Yüzün geniş bir kısmını yama tarzında kaplayan (genellikle >5 cm) büyük hemanjiyomlar ‘segmental hemanjiyom’ olarak tanımlanır ve bazı başka doğumsal bozukluklarla beraber görülebilirler. Bunlar arasında beyinde damarsal ya da sinirsel gelişim bozuklukları yanında kalp ya da aort damarında gelişimsel bozukluklar görülebileceğinden bebeklerin bu bakımlardan araştırılmaları gerekir. Segmental hemanjiyomlar iç organlarda hemanjiyomlarla da ilişkili olabilir.

Bel bölgesi veya kuyruk sokumu çevresinde omurga üzerinde yerleşmiş büyük hemanjiyomlar da omurgada, omurilikte, idrar yollarında, anüs çevresinde gelişimsel bozukluklarla ilişkili olabilirler.

Hazırlayan: Prof. Dr. Bilgehan YALÇIN