Sağlık profesyonelleri için »

Üye Girişi

Parolamı Unuttum?

Üye değil misiniz? Hemen Kayıt Olun.

Web TV

Botoks tedavisi ve anne sütü

Botoks tedavisi günümüzde giderek yaygın kullanılan popüler tedavi yöntemlerinden biridir. Botoks tedavisi sırasında emziren anne ve bebeklerin durumu konusunda yeterli veri bulunmamaktadır.

Benzer durumlarda olduğu gibi, mantıklı görünen emziren annelerin kozmetik amaçla Botoks yatırmayı ertelemeleridir. Ancak migren gibi bazı durumlarda Botoks tedavisi emziren anne için kaçınılmaz bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Bir diğer olasılık Botoks yaptırdıktan sonra annenin emzirmeye devam eden bir anne olduğunun hatırlandığı durumdur. Benzer durumlarda anne sütüne ara vermek veya tamamen sonlandırmak gerekli midir?

Botoks çok kuvvetli bir toksin olmasına karşın kullanıldığında kana çok az miktarda geçmektedir. Bu bilgi anne sütüne de eser miktarda geçebileceğini gösterir. Ancak bu kadar az miktarda toksinin bebekte önemli bir rahatsızlığa neden olması pek olası değildir.

Sonuç olarak; kozmetik amaçla kullanılan Botoks miktarının anne sütünde bebeğe zararlı olabilecek bir etki yapması beklenmez.

Hazırlayan: Prof. Dr. Ergin ÇİFTÇİ